چاپ        ارسال به دوست

میراحمدی مطرح کرد؛

گذرنامه ویژه اربعین با ۵ سال اعتبار صادر می‌شود

سید مجید میراحمدی معاون وزیر کشور و رئیس ستاد قرارگاه اربعین پس از نشست مشترک با همتای عراقی خود و در جمع خبرنگاران در تشریح توافقات صورت گرفته گفت: در خصوص اتباع غیر ایرانی کلیاتی مطرح شد. مرزها و محل‌هایی برای ورود زوار هر یک از کشورها مطرح شد اما در مورد اسنادی که لازم داریم؛ تصمیم بر این شد که در جلسات آتی تصمیمات لازم گرفته شود و توافقات نهایی در جلسات آتی مشخص شود. در خصوص اتباع عراقی ساکن ایران هم توافق شد تا کمیته مشترکی میان دو طرف تشکیل شود.

هادی علی الفکیکی مشاور وزیر کشور عراق هم در این جلسه گفت: امروز در ایران حاضر شدیم تا در خصوص مسائل دو طرف و راهپیمایی میلیونی اربعین صحبت کنیم. در خصوص موارد زیادی به تفاهم رسیدیم تا ان شاالله ترافیک روانی را در نزدیکی مرزها شاهد باشیم.

وی با اشاره به تمهیدات لازم برای زیارت اتباع غیر ایرانی مقیم ایران گفت: در خصوص دانشجویان و سایر اتباع صحبت کردیم تا اسناد هویتی این افراد برای سفر اربعین از سوی ایران صادر شود.

الفکیکی در مورد عراقی‌های مقیم ایران هم گفت: دو نوع عراقی مقیم ایران داریم؛ یک دسته از این افراد اسناد هویتی ایرانی در اختیار دارند و دسته دیگر به دلیل ظلم‌های صدام هیچ گونه سندی مبنی بر ایرانی یا عراقی بودن ندارند و به این افراد هم در زمان صدام و هم در زمان حال ظلم می‌شود. با طرف ایرانی صحبت کردیم تا برای همه این افراد اسناد لازم تدارک دیده شود تا با هماهنگی دو سفارت در دو کشور سفر راحتی برای زیارت اربعین داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه از زوار اباعبدالله الحسین تحت هر شرایطی استقبال می‌کنیم گفت: زوار ایرانی بسیار علاقه‌مند راهپیمایی اربعین هستند و خوشبختانه دولت و ملت عراق هم از این راهپیمایی استقبال می‌کنند و هر شرایطی را برای زیارت آسان زوار اباعبدالله الحسین فراهم می‌کنند. طرف ایرانی و عراقی هر دو خواستار این مسئله هستند که بدون مشکل زوار اباعبدالله الحسین زیارت خود را انجام دهند.

میراحمدی در انتها تاکید کرد: گذرنامه ویژه اربعین را امسال خواهیم داشت که به تازگی تمهیدات لازم برای صدور آن صورت گرفته است، این گذرنامه ویژه به مدت پنج سال اعتبار دارد و قرار است با هزینه کمتر و تنها برای سفر اربعین صادر شود.


١٠:٠٩ - يکشنبه ٧ خرداد ١٤٠٢    /    شماره : ١٢٠    /    تعداد نمایش : ٢٢٨