قرارداد سفر زیارتی عتبات عالیات

تسهیلات و خدمات سفر:
شامل برنامه زیارتی مصوب سازمان حج و زیارت، تامین حمل و نقل، مسکن، تغذیه، بیمه، خدمات اولیه بهداشتی و پزشکی، همراهی مدیر راهنما و روحانی (یا مداح)، ایجاد پوشش امنیتی داخل خاک عرق، جلسه آموزشی قبل از سفر، اخذ روادید، استقرار دفتر نمایندگی در مرزهای زمینی و هوایی و شهرهای زیارتی کربلا و نجف و کاظمین.

وظایف زائر
پرداخت وجه هزینه سفر در مهلت تعیین شده و تهیه فتوکپی از فیش مربوطه و مراجعه به کارگزارعامل و ارایه فیش پرداخت شده هزینه سفر، گذرنامه معتبر و مدارک مربوطه حداکثر ظرف مدت 48 ساعت پس از ثبت نام مقدماتی و اخذ رسید.

عدم ارایه فیش سایر مدارک مربوطه ظرف مدت اعلام شده به منزله انصراف زائر تلقی می شود.

شرکت درجلسه آموزشی توجیهی زائران عتبات عالیات و انجام واکسیناسیون و دریات کارت مخصوص، دو هفته قبل از تاریخ تشرف به عتبات عالیات (مطابق برنامه پیشنهادی کارگزار)

حضور به موقع در محل اعلام شده توسط کارگزار جهت عزیمت به مرز و تشرف به عتبات عالیات.

در خصوص زائران هوایی حداقل 4 ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حضور یابند.

دریافت گواهی سلامت از پزشکان مورد تایید مرکز پزشکی حج و زیارت و همراه داشتن داروهای ضروری و مورد نیاز (برای زائرانی که دارای بیمارهای خاص و یا تحت کنترل می باشند. احترام و پایبندی به اخلاق و آداب اجتماعی و رعایت پوشش حجاب اسلامی و رعایت مقررات و قوانین مربوط به سفر عتبات عالیات عراق که از سوی جمهوری اسلامی ایران و عراق تعیین شده است.(پوشش چادر برای خواهران محترم در عراق الزامی است)

رعایت کامل مقررات سفر گروهی و حضور به موقع در برنامه های اعلام شده از طرف مدیر راهنما و عدم درخواست تغییر مدت اقامت.

عدم درگیری و عدم ایجاد حساسیت در مواجهه با ماموران عراقی یا نیروهای اشغالگر در مرزهای زمینی، هوایی و سایر اماکن.

با توجه به شرایط خاص سیاسی و اوضاع اجتماعی، امنیتی کشور عراق، هرگونه مشکلی که منجر به بسته شدن مرز (اعم از زمینی و هوایی)، کاهش مدت سفر و یا عدم تشرف زائر به یکی از شهرها و اماکن زیارتی و یا بازگشت از عراق شود مورد پذیرش زائر بوده و تعهد ابطال نوبت اعزام و تقبل هزینه های مربوط را می نماید.

مسئولیت هرگونه مفقود شدن به علت همراه نداشتن کارت شناسایی کاروان و یا کارت هتل محل اقامت به عهده زائر بوده و پیامد تردد زائران به شهرها و اماکن ممنوعه به عهده خود آن ها خواهد بود.

زائر اصلی امضاء کننده قرارداد مفاد آن را به طور کامل مطالعه و برای همراهان و منسوبین خود بیان کرده و در صورتی که همراهان او مدعی عدم آگاهی از مفاد قرارداد باشند نامبرده عهده دار پاسخگویی به آن ها و ضامن پرداخت خسارت ایشان خواهد بود.

زائر متعهد است در صورت انصراف از سفر، مراتب انصراف را کتبا به کارگزار اعلام نماید.

زائرانی که در زمان خروج از مرز ممنوع الخروج اعلام می شوند یا به هنگام خروج کاروان غیبت نموده و همراه گروه خود در مرز حاضر نمیشوند.

زائراني که در زمان خروج از مرز ممنوع الخروج اعلام مي‌شوند يا به هنگام خروج کاروان غيبت نموده و همراه گروه خود در مرز حاضر نمي‌شوند متعهد به جبران کليه خسارت‌ها و پيامدهاي مربوطه خواهند بود.
 زائر متعهد به عدم حمل سلاح سرد و گرم، مواد محترقه، اشياء ممنوعه، مواد مخدر و انواع قرص‌هاي روان‌گردان مي‌باشد و پی‌آمد آنها متوجه زائر مربوطه خواهد بود.

پرداخت عوارض خروج از کشور زائر هوایی به عهده زائر می‌باشد.

توجه و رعایت میزان بار مجاز هر زائر به میزان 30 کیلوگرم خصوصاً در مسیر بازگشت (اعم از هوایی و زمینی)

انصراف زائر:
مراتب انصراف زائران اعزام های زمینی و هوائی به صورت مکتوب به کارگزار اعلام شده و انصراف تلفنی و... ملاک عمل نمی باشد و کارگزار عامل موظف است در قبال برگ انصراف زائران به ایشان رسید رایانه ای ارائه نماید.
زائران منصرف اعم از هوائی و زمینی متعهد به پرداخت کلیه خسارت های مربوطه طبق دستور العمل سازمان حج و زیارت به شرح ذیل می باشند:

موارد انصراف یا غیبت موجه در صورتی که انصراف زائر ناشی از فوت و یا تصادف و یا بیماری های ناگهانی که منجر به بستری شدن زائر یا بستگان درجه اول وی (شامل: پدر،مادر، همسر، فرزند، خواهر یا برادر زائر) در ایام نزدیک به تاریخ غزیمت کاروان باشد با ارایه مدارک مستند موضوع در کمیته منصرفین مطرح و قسمتی از جرایم مربوط به هزینه متغیر استانی و بلیط هواپیما بخشوده خواهد شد. لکن هزینه صدور روادید به عهده زائر می باشد. مدارک مربوط به انصراف یا غیبت موجه در کمیته ای به تشخیص سازمان حج و زیارت مطرح و تصمیم گیری خواهد شد.

اجرای این قرارداد و تغییرات و اصلاحات آن تابع دستورالعمل های ابلاغی سازمان حج و زیارت می باشد.

 اجرای برنامه مدون و از پیش تعیین شده در عراق به خاطر مسائل امنیتی، سیاسی و اجتماعی قابل تضمین نبوده و همگی نسبی است و هرگونه  تغییر در برنامه اسکان، تغذیه، حمل و نقل اعم از هوایی و زمینی و ایام اقامت یا عدم انجام سفر متصور است.

 احتمال قطع مکرر برق، آب، روشنایی، سیستم گرمایش، و سرمایش و آسانسور در تمام ساعات شبانه روز متصور است.

عزیمت به شهرهایی که در برنامه سفر زائران نمی باشد ممنوع بوده و عواقب آن مستقیماً متوجه زائر خواهد بود و متخلف مشمول استفاده از تسهیلات بیمه نمی شود.

با وجود پوشش نسبی امنیتی مورد تایید وزارت کشور عراق، سازمان حج و زیارت و شرکت مجری، خود را در مقابل حوادث احتمالی داخل عراق متعهد ندانسته و بجز ارائه تسهیلات بیمه عتبات، پرداخت هرگونه غرامت جانی و مالی دیگر میسر نمی باشد و چنانچه زائر طالب خدمات بیمه ای بالاتری باشد، می تواند شخصاً از بیمه های تکمیلی استفاده نماید. به منظور آگاهی در تعهدات بیمه و بیمه تکمیلی به پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت مراجعه شود.

در شرایط فعلی عراق خدمات رفاهی از قبیل هتل، تغذیه، بهداشت، درمان و حمل و نقل در مقایسه با سفر زیارتی عمره و سوریه در پایین ترین سطح ممکن بوده و زائران متقاضی اعزام با توجه به مراتب فوق، نسبت به خدمات ارائه شده اعتراضی نخواهند داشت. البته سازمان حج و زیارت و
شرکت مجری کوشش لازم برای ارتقاء کیفیت و کمیت خدمات و تجهیزات را مصروف می نمایند.

فیلم برداری و عکس برداری از سفارتخانه ها و اماکن دولتی و نظامی و مناطق انفجاری همچنین همراه داشتن هرگونه مواد و قرص های مخدرجرم و متخلفین برابر قوانین عراق دستگیر و زندانی خواهند شد.
به دلیل شرایط نامساعد هوا یا هر دلیل دیگر احتمال لغو پرواز از ایران به مقصد بغداد و نجف وجود دارد. در این صورت کاروان هوایی و زمینی تبدیل شده، در همان روز یا روزهای بعد با اتوبوس اعزام خواهند شد

  چنانچه کاروان های هوایی در مسیر برگشت به هر دلیل امکان برگشت هوایی نداشته باشند به ناچار کلیه زائران باید به وسیله اتوبوس به ایران برگردند، در این صورت مبلغ ما به التفاوت هزینه سفر حداکثر تا 2هفته پس از مراجعه کاروان به ایران محاسبه و توسط کارگزار عامل به زائران ذینفع پرداخت می شود.
عزیمت به شهر سامرا مشروط به برقراری امنیت است و در صورت اجازه ورود زائران به سامرا هزینه مربوط به آن جداگانه دریافت می شود.