چاپ        ارسال به دوست

کدام جزیره برای سفر انتخاب بهتری است؟ قشم یا هرمز؟

قشم بهتر است یا هرمز یا اینکه اصلا برای سفر بهتر است به قشم بریم یا هرمز، شاید سوال خیلی از کسانی باشد که می‌خواهند سفری را به جزایر جنوبی کشور ترتیب دهند. هر دوی این جزیره‌ها از لحاظ منابع طبیعی بسیار غنی هستند، اما اینکه از لحاظ امکانات مختلف در چه سطحی قرار دارند هم بسیار اهمیت دارد. در مقایسه قشم و هرمز در این مطلب از موارد مختلفی  می‌گوییم تا انتخاب برایتان ساده‌تر شود.

جزیره قشم بزرگ‌ترین جزیره ایران است و همچنین جزو بزرگ‌ترین جزایر جهان به حساب می‌آید. همین‌طور وجود اقلیم و شرایط آب و هوایی و عوامل زیست‌محیطی مختلفی که در این جزیره وجود دارند، سبب ایجاد جاذبه‌های طبیعی مختلفی شده‌اند که بسیاری از نقاط این جزیره را دیدنی و جذاب کرده‌اند، در نتیجه تمامی این عوامل باعث بیشتر بودن تعداد جاذبه‌های گردشگری قشم شده است. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید، این است که به‌دلیل وسعت این جزیره، فاصله بین دیدنی‌های آن از هم زیاد است که برای همین منظور باید برنامه‌ریزی خوبی را برای سفر خود و گشتن در این جزیره داشته باشید.

معرفی کلی جزیره هرمز

تورهای مختلفی برای رفتن به جزیره هرمز وجود دارند، اما چون پرواز مستقیمی به این جزیره نیست (به‌دلیل عدم وجود فرودگاه در هرمز) این تورها یا ترکیبی با سایر مقاصد جنوبی خواهند بود، یا اینکه یک یا چند مسیر را طی خواهند کرد تا به مقصد، یعنی جزیره هرمز برسند. برای اینکه به این جزیره بروید، چند راه مختلف پیش روی شما خواهد بود که در ادامه و در بخش‌های بعدی به آن‌ها اشاره خواهیم داشت. چون جزیره هرمز فرودگاه ندارد، پس نمی‌توانید با هواپیما و به‌طور مستقیم وارد این جزیره شوید.

از راه‌های دسترسی که بگذریم، باید به این اشاره کنیم که جزیره هرمز مساحت 42 کیلومترمربعی دارد، اما با اینکه در مقایسه با قشم بسیار کوچک‌تر است، همچنان تعداد جاذبه‌های طبیعی و دیدنی آن بسیار پر تعداد است. به محض اینکه وارد این جزیره شدید، می‌توانید با استفاده از ون، تاکسی یا موتورهایی که ظرفیت شش نفره دارند، خود را به جاذبه‌ها و دیدنی‌های جزیره هرمز برسانید.

مقایسه مسیر قشم و هرمز

  • برای رسیدن به جزیره قشم، بهترین راه سریع رسیدن به قشم خرید بلیط هواپیما و رسیدن به قشم از راه مسیر هوایی است. اگر بخواهید با هواپیما از تهران به قشم بروید، فاصله زمانی شما حدود دو ساعت خواهد بود. البته می‌توانید از مسیرهای زمینی هم استفاده کنید و خود را اول به بندر عباس و بعد به قشم برسانید که در آن صورت باید هزینه کاپوتاژ، لندیگراف، بنزین و برخی از عوارض را هم پرداخت کنید. در این رابطه باید به بودجه‌ای که برای سفر در نظر گرفته‌اید توجه کنید. پیش از هر چیز بد نیست که از مسیرهای پرتردد قشم هم مطلع شوید.
  • برای رسیدن به جزیره هرمز، چند راه مختلف پیش روی شماست که می‌توانید با در نظر گرفتن نوع سفر و اینکه می‌خواهید چه مکان‌ها و جاذبه‌هایی را بازدید کنید، از بین آن‌ها انتخاب کنید. در این برنامه‌ریزی، باید به زمانی هم که دارید، توجه داشته باشید. مسیرهای دسترسی به جزیره هرمز:
  1. یکی از راه‌های پیش روی شما برای رسیدن به جزیره هرمز این است که به بندرعباس بروید و از آن جا با استفاده از کشتی یا اتوبوس‌های مسافری، خود را به جزیره هرمز برسانید. رسیدن به بندرعباس با هواپیما از تهران (پایتخت) تقریبا حدود یک ساعت و 45 دقیقه طول می‌کشد. از بندر عباس تا هرمز هم حدود 40 دقیقه فاصله زمانی وجود دارد. اگر به بندرعباس رفتید، می‌توانید با یک برنامه‌ریزی کامل، از جاذبه‌های دیدنی بندرعباس هم بازدید کنید.

  2. راه دیگر رسیدن به جزیره هرمز، این است که به قشم بروید. در این صورت، مدت زمان رسیدن شما از تهران (پایتخت) به قشم با هواپیما حدود دو ساعت زمان نیاز است. پس از اینکه به قشم رسیدید، باید به اسکله ذاکری بروید و سپس از آن جا با استفاده از کشتی یا اتوبوس‌های مسافری به جزیره هرمز راه پیدا کنید. فاصله زمانی و حدودی از قشم تا هرمز حدود 50 دقیقه است. تمامی مواردی که گفته شد، به شرایط جوی و آب و هوایی هم بستگی دارد.

مقایسه جاهای دیدنی قشم و هرمز

خوشبختانه هر دوی این جزیره‌ها از نظر منابع طبیعی و جاذبه‌های گردشگری بسیار غنی هستند و می‌توانید روزها سرگرم گشت و گذار در آن‌ها باشید، اما در مقام مقایسه، جزیره قشم با توجه به مساحت بیشتری که دارد، جاذبه‌های بیشتری را هم در خود جای داده و از منابع تفریحی و گردشگری مختلفی نیز بهره‌مند است؛ این بدان معناست که شاید لازم باشد برای بازدید از جاهای دیدنی قشم تعداد روزهای بیشتری را در نظر بگیرید.

در مقایسه قشم و هرمز می‌توان به‌طور کلی گفت که جاهای دیدنی قشم بیشتر ژئوتوریستی و مربوط به تنگه‌ها، روستاها و سواحل آن و از این دست دیدنی‌ها می‌شود. همچنین جاهای دیدنی هرمز هم بیشتر مربوط به سواحل آن با خاک‌های رنگی‌شان می‌شود، البته هرمز جاهای دیدنی مختلفی دارد و جاذبه‌های آن فقط به این سواحل محدود نمی‌شوند، اما برای اینکه مقایسه با جزئیات بیشتری باشد و در نهایت شما بتوانید به این نتیجه برسید که قشم بهتر است یا هرمز، موارد اینچنینی هم عنوان شدند.

 برخی از دیدنی‌ها هستند که فقط از یک جزیره امکان‌پذیر هستند، دلیل آن هم غالبا مربوط به مسافت است. برای مثال دیدن دلفین‌ها با قایق، از جزیره قشم انجام می‌شود که برای این کار شما باید از جزیره قشم با قایق به سمت جزیره هنگام بروید و آن‌ها را بازدید کنید. روستای لافت، دره ستارگان و خیلی از جاذبه‌های دیگری که در ژئوپارک قشم وجود دارند، کاملا منحصر به فرد هستند و فقط در این جزیره پیدا می‌شوند. از طرفی فاصله بین جاذبه‌ها شما را مجبور می‌کنند تا هزینه‌ای جداگانه را برای رسیدن به هر مقصد در نظر داشته باشید.

جزیره هرمز هم مانند جزیره قشم، دیدنی‌های مخصوص به خود را دارد که از میان آن‌ها می‌توان به دره تندیس‌ها، دره رنگین‌کمان، ساحل سرخ و غیره اشاره کرد. اما این نکته هم حائز اهمیت است که هرمز وسعت خیلی کمتری نسبت به قشم دارد و این سبب شده تا جاذبه‌های آن متمرکزتر باشند. با توجه به این مقایسه قطعا به نتیجه رسیده‌اید که هر کدام از جزایر، زیبایی‌ها و شگفتی‌های خاص خود را دارند. پس با جستجوی جاذبه‌های هر یک می‌توانید تصمیم‌گیری خیلی بهتری را داشته باشید.

حفظ محیط زیست و طبیعت قشم و هرمز

پیش از هر چیز باید این را بدانید که طبیعت بکر جزیره قشم و جزیره هرمز، یک‌شبه به‌وجود نیامده‌اند و بسیاری از آن‌ها پس از گذشت سالیان دراز و تحت تاثیر عوامل محیطی و زمین‌شناسی ایجاد شده‌اند. متاسفانه تعدادی از مسافران هستند که هنگام سفر به این جزیره‌ها، به این موارد بی‌توجه‌اند و رفتار و اعمال آن‌ها سبب تخریب محیط زیست و طبیعت بکر این جزایر می‌‎شود.

برای مثال آتش روشن کردن در تنگه‌ها و کنار سواحل می‌تواند ضرر جبران‌ناپذیری به طبیعت بزند، یا مثالی دیگر، برداشتن مقداری از شن و ماسه رنگی سواحل، می‌تواند به مرور باعث نابودی و از بین رفتن ساحل‌های منحصر به فرد شوند. بنابراین بهتر است علاوه بر اینکه مراقب کارهای خود هستیم، با مشاهده چنین رفتارهایی، تذکرات لازم را به افراد خاطی بدهیم.

یکی دیگر از مراسمی که برای محیط زیست مناسب نیست و به مرور به آن آسیب جدی می‌زند، برپایی فرش خاکی در هرمز است. این مراسم هم به‌دلیل از بین بردن طبیعت بکر و تاثیر گذاشتن روی آن، به‌مرور عواقب بدی را ایجاد می‌کند.

مقایسه فصل مناسب سفر به قشم و هرمز

این دو جزیره از لحاظ جغرافیایی، فاصله کمی از یکدیگر دارند، بنابراین تقریبا شرایط مشابهی را می‌توان برای آن‌ها در نظر گرفت و اینکه بگوییم از لحاظ شرایط جوی قشم بهتر است یا هرمز شاید به تفاوت خیلی محسوس و ملموسی نرسیم. برای سفر به هر یک از جزایر قشم یا هرمز، باید دو نکته را در نظر داشته باشید، یکی قیمت و دیگری آب و هوا؛ بر اساس این تقسیم‌بندی می‌توانید راحت‌تر تصمیم بگیرید و زمان سفر خود را مشخص کنید.

در درجه اول اگر آب و هوا برای شما اهمیت دارد، بهتر است در فصل پاییز و زمستان و همچنین اوایل بهار به این جزیره‌ها سفر کنید. در فصول گرم سال، دمای این دو جزیره بسیار افزایش پیدا می‌کند و شاید برای خیلی‌ها غیر قابل تحمل باشد. جزیره قشم بین 34 تا 38 درجه دما خواهد داشت و این عدد ممکن است بیشتر هم بشود.

بحث دما در جزیره هرمز داغ‌تر است! حداکثر میزان دمای این جزیره در فصل گرم، به بیش از 45 تا 46 درجه می‌رسد. اما نکته مهم این است، در قشم بازارهای متعددی وجود دارند (و حتی یکی از دلایل اصلی سفر عده کثیری از مسافران به قشم، همین مورد است)، این بازارها در فصل گرما حراج می‌خورند و بسیاری از کالاهایی که در آن‌ها وجود دارند، با قیمت بسیار کمتری ارائه می‌شوند.


١٠:٣٤ - سه شنبه ٣٠ فروردين ١٤٠١    /    شماره : ٨٦    /    تعداد نمایش : ٧١