چاپ        ارسال به دوست

اعزام‌ زائر به سوریه فقط به صورت هوایی است

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: اعزام زائران به سوریه در شرایط فعلی با توجه به محدودیت‌های امنیتی فقط به صورت هوایی انجام می شود.
آقای علی رضا رشیدیان در جریان بازدید از واحدهای مختلف حج و زیارت خراسان رضوی گفت: موضوع اعزام زمینی زائران عتبات عالیات به عراق با توجه به‌ تقاضا بسیار مردم در دست پیگیری است و امیدواریم درماههای آینده امکان اعزام زمینی کاروان‌های زائران البته بر اساس قول شفاهی طرف عراقی آن هم به صورت محدود مهیا شود.

وی ادامه داد: بر اساس پیگیری دفتر نمایندگی سازمان حج و زیارت و سفارت کشورمان در عراق در خصوص اعزام زمینی زائران، مسئولان ذیربط عراقی بطور شفاهی قول دادند تا در ماه رجب این امکان فراهم شود اما هنوز مکتوب و قطعی نشده و در حال پیگیری هستیم.

وی همچنین درباره موضوع حج و عمره هم عنوان کرد: با توجه به تصمیمات وزیر حج و عمره عربستان ؛اقدامات آنها در رفع موانع زیارت و جهت گیری برای موضوع راه‌اندازی سفرهای حج و عمره مشهود است، لیکن نمی توان به صورت قطعی در این موضوع اظهار نظر کرد.

آقای رشیدیان افزود: سازمان حج و زیارت آمادگی کامل اعزام زائران به حج و عمره را با توجه به در نظر گرفتن احتمالات مختلف و چگونگی توافق با کشور عربستان دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه زیارت یک مسأله فردی و اجتماعی است که باعث ارتقاء اخلاق فردی و توسعه وحدت بین مسلمانان است، گفت: سازمان حج و زیارت مجموعه ای خدماتی است که ظرفیت هایی مختلفی برای تسهیل در زیارت ایجاد می‌ کند و ارزش‌های دینی و اخلاقی به عنوان یک اصل در رویکرد سازمانی لحاظ می گردد.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: به منظور بهبود عملکردها در این حوزه فرآیندهای اجرایی سازمان با کار گسترده کارگروه‌های تخصصی حج و زیارت بازنگری شده تا سازمان به هدف اصلی خود که اصلاح فرآیندهای اجرایی ، برنامه ریزی دقیق تر ، هماهنگی ، هدایت ،نظارت و کنترل دقیق تر عملیات اجرایی است، بپردازد.

آقای رشیدیان با اشاره به طرح نوین عتبات افزود: رویکرد سازمان حج و زیارت در طرح نوین عتبات ایجاد ظرفیت و زمینه فعالیت همه دفاتر زیارتی دارای مجوز به صورت مستقل در موضوع خدمت به زائرین عتبات عالیات و خروج از شرایط مربوط به اختصاص سهمیه ها بود.

وی تأکید کرد: خادمان زائران در سازمان حج و زیارت در این طرح بنا دارند به تمام نیازمندیها و درخواست زائر امام حسین (ع) توجه نموده و ظرفیت خدمت رسانی خود را افزایش داده و وظیفه ما آن است که برای تمامی زوار از طبقات مختلف اقتصادی بسته زیارتی مناسب ارائه دهیم و محدودیت‌های قبلی حوزه خدمات حذف گردد که در طرح نوین عتبات این مهم به خوبی دیده شده است.

رئیس سازمان حج و زیارت بیان کرد: در طرح نوین عتبات با توجه به فرایندهای اصلاح شده، فعالیت بدون رقابت منفی و تسهیل بیشتر سفر و ایجاد تنوع در بسته های سفر در نظر گرفته شده است.

وی افزود: در این طرح ، نیاز به بروزرسانی آموزش‌های کارگزاران زیارتی و اطلاع از شرایط جدید اعزام زائران در طرح نوین عتبات باید مورد اهتمام باشد و اطلاع رسانی مناسب به زائران در این زمینه انجام شود.


١٠:٠٦ - سه شنبه ٢١ دی ١٤٠٠    /    شماره : ٧٩    /    تعداد نمایش : ٢٧٩