چاپ        ارسال به دوست

آغاز سفرهای زمینی به عتبات از نیمه دوم بهمن ماه

به نقل از روابط عمومی سازمان حج و زیارت؛ آقای علیرضا رشیدیان با اشاره به تلاش برای برقراری سفر زمینی به عتبات اظهار داشت: هم‌اکنون با توجه به لغو روادید عراق برای سفرهای هوایی، فقط سفر هوایی به عتبات در حال انجام است اما با مذاکرات صورت گرفته و تلاش سفیر کشورمان در عراق، طرف عراقی قول‌های مساعدی برای بازشدن مسیر زمینی به عتبات داده‌ است.

وی از احتمال برقراری سفر زمینی به عتبات از ابتدای ماه رجب خبر داد و گفت: رجب و شعبان ماه‌های زیارت اهل بیت علیهم السلام است. بر همین اساس، در نظر داریم که سفر زمینی به عتبات را با شیوه جدیدی به صورت محدود از اوایل ماه رجب همزمان با نیمه دوم بهمن‌ از سر بگیریم.

رشیدیان با بیان اینکه هنوز طرف عراقی روادید زیارتی برای زائران صادر نمی‌کند، خاطرنشان کرد: در شیوه جدید قرار است زائران به صورت مانیفستی و لیستی پس از موافقت سفارت عراق و تأیید اسامی از سوی طرف عراقی، از مرزهای زمینی خارج شوند.

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین درباره هزینه سفر به عتبات به صورت زمینی تصریح کرد: هزینه این سفر حدود چهار میلیون تومان کمتر از سفر دو طرف هوایی به عتبات خواهد بود؛ به طوری که پیش‌بینی می‌کنیم این سفر با مبلغ کمتر از پنج میلیون تومان آغاز شود.

سفر زمینی به عتبات از سال ۹۸ با ناآرامی‌های عراق با فراز و نشیب‌هایی همراه بود تا اینکه در اسفند ۹۸ به دلیل شیوع کرونا همه سفرهای زیارتی به عراق بسته شد. از اوایل آذر سالجاری نیز پس از حدود 2 سال تعطیلی سفر عتبات، سفر به کربلا به صورت هوایی از سرگرفته شد اما سفر زمینی به عتبات هنوز امکان‌پذیر نیست و زائران بسیاری در انتظار بازگشایی مرزها و سفر به کربلا هستند.

 


٠٩:٥٨ - سه شنبه ٢١ دی ١٤٠٠    /    شماره : ٧٨    /    تعداد نمایش : ٩٤