چاپ        ارسال به دوست

فراهم شدن تسهیلات سفر برای زائرین دو کشور

موافقت عراق با سفر روزانه دو هزار زائر زمینی بدون روادید

 

به گزارش دفتر نمایندگی صداوسیما در عراق، روز سه‌شنبه هفدهم خرداد 1401 "احمد وحیدی" وزیر کشور ایران با "عثمان الغانمی" وزیر کشور عراق در محل وزارت کشور عراق دیدار کرد. 

وزیر کشور درحاشیه این دیدار در جمع خبرنگاران به تشریح جزئیات این نشست پرداخت‌:

وحیدی با اشاره به امضای چندین تفاهم‌نامه بین دو کشورگفت: امروز میزبان برادر عزیزم، آقای عثمان الغانمی وزیر کشور عراق بودیم که در رابطه باموضوعات متنوع دو کشور اعم از مسائل مرزی و تجارت مرز وبازارچه‌های مرزی و توسعه روابط استان‌های مرزی با یکدیگر و موضوعات مربوط با زائرین صحبت شد. 

وی در همین راستا ادامه داد: دو تفاهم‌نامه در این دیدار به امضا رسید؛ یک تفاهم‌نامه در حوزه امنیتی و تفاهم‌نامه دیگری در حوزه زوار و اربعین به امضا رسید که با حسن نظرات طرفین در جلسه نتایج خوبی را در تجارت مرزی و امنیت مرزی شاهد خواهیم بود و تعاملات در این حوزه افزایش خواهد یافت و در حوزه زوار هم دستاوردهای خوبی داشته باشیم.

وزیر کشور در رابطه با فراهم شدن تسهیلات در ایران برای زوار عراقی در آینده نزدیک گفت: قصد و اراده طرفین بر این است تا این سفرها تسهیل شود، از عراق خبرها و قول‌های خوبی گرفته شده تا زائرین عزیز برای عتبات در ایام عرفه، محرم و اربعین با سهولت و لغو روادید در آنجا حضور یابند و متقابلا این زمینه در ایران هم فراهم خواهد شد تا برای عراقی‌ها برای زیارت امام رضا(ع) در مشهد مقدس و زیارت حضرت معصومه(س) در قم و سایر مراکز مذهبی تسهیلاتی فراهم شود. شرایط زائران با این قولی که دوستان عراقی داده‌اند تسهیل می‌شود و کار جلو می‌رود.

همچنین در این دیدار وزیر کشور عراق در رابطه با ویزای زمینی اربعین گفت: امروز ما یک سفر دوستانه به جمهوری اسلامی ایران و یک دیدار طولانی با وزیر کشور داشتیم، در این جلسه امنیت مرزهای مشترک بین دو کشور و بسیاری از پرونده‌های دیگر مورد بحث و بررسی قرار گرفت؛ عبور غیر قانونی از مرزها و قاچاق غیر قانونی کالا و قاچاق مواد مخدر و قاچاق انسان از طریق گذرگاه‌های غیر رسمی و بسیاری از این موارد مورد بحث و بررسی قرار گرفت. 

وی ادامه داد: همه‌گیری کرونا بر تبادل سفرها میان دو کشور تاثیر منفی داشت، اکنون و بعد از بهبود وضعیت بهداشتی و با سیطره یافتن بر همه‌گیری کرونا شاهد بودیم که از چند ماه قبل، گذرگاه‌های هوایی به روی مسافرین دو کشور باز شده است و لغو روادید از طریق این گذرگاه‌های هوایی برای مسافرین دو کشور صورت گرفت‌. 

الغانمی با اشاره به موافقت‌نامه دولت عراق گفت: دیروز قبل از سفر به ایران، از طرف دولت عراق و شخص نخست‌وزیر موافقت‌نامه‌ای صادر شد و به دست من رسید که براساس آن اجازه داده می‌شود روزانه دو هزار زائر به شکل لغو روادید از گذرگاه زمینی وارد عراق شوند و از ابتدای هفته آینده مکانیسم لازم برای ورود این افراد به عراق توسط دو وزارتخانه مربوطه اندیشیده خواهد شد و به شکل تدریجی شاهد افزایش این تعداد خواهیم بود.

وی در ادامه عنوان کرد: میدانیم که سفرهای هوایی هزینه بردار است و عمده مسافران ایرانی و عراقی مایل هستند از طریق زمینی به زیارت عتبات مقدس مشرف شوند لذا از هیچ کوششی برای تحقق آرزوی این زوار دریغ نخواهیم کرد تا این زیارت‌های متبادل گسترش پیدا کند‌.

وزیر کشور عراق با اشاره به یادداشت تفاهم بین ایران و عراق گفت: پیش از این یک یادداشت تفاهم بین دو کشور وجود داشت که در این جلسه در رابطه با امنیت مشترک و نوار مرزی به طور مفصل مورد بررسی قرار گرفت و در شورای امنیت ملی عراق این بحث یادداشت تفاهم مطرح شد و بنده به عنوان وزیر کشور مکلف شدم که آن را به امضا برسانم.

وی افزود: در این جلسه همچنین به بحث قاچاق مواد غذایی و مواد مخدر هم اشاره شد و توافق شد که دو کمیته تشکیل شود؛ یک‌ کمیته از سوی ایران و دیگری از سوی عراق که به شکل مشترک مواد این یادداشت تفاهم را دنبال کنند.

الغانمی ادامه داد: زمانی که رئیس ستاد مشترک ارتش بودم به یاد می‌آورم که یادداشت تفاهمی بین وزیر کشور سابق ایران و وزیر کشور سابق عراق به امضا رسید که در رابطه با امنیت زائرین در سفرهای اربعین بود اما به دلیل کرونا اجرایی شدن آن تعلیق شد ولی با پایان یافتن کرونا مجدد این یادداشت تفاهم اجرایی می‌شود. زیارت اربعین و زیارت عرفه ویژگی‌های خاصی دارد و انجام این زیارت‌ها در راستای منافع دو کشور است‌.

وزیر کشور عراق در پایان افزود: این زیارت‌ها و آیین‌ها در بین مردم ریشه‌دار است و نسل به نسل منتقل می‌شود مگر آنکه مسئله‌ای مانند کرونا پیش آید که چنین اموری از دست ما خارج است.

 


١١:٥٤ - چهارشنبه ١٨ خرداد ١٤٠١    /    شماره : ٩٢    /    تعداد نمایش : ١٢١